
Hans Klein: ‘Schaken is hersenwerk’
4 juni 2026 om 11:37 LokaalnieuwsSLIEDRECHT Schaken loopt als een rode draad door het leven heen van de 81-jarige Hans Klein uit Bleskensgraaf. Hij is dol op de sport en speelt al 66 jaar bij schaakclubs, waaronder al meer dan dertig jaar bij Schaakvereniging Sliedrecht.
door Eline Lohman
Vroeger op school toonde Hans al interesse in schaken. Een medeleerling had een schaakspel te koop en ook al damde Hans, in 1958 ging hij toch voor dat schaakbord. ,,Het leek me wel wat en heb mezelf grotendeels het schaken aangeleerd.” Op 14-jarige leeftijd werd Hans lid van de Muiderschaakkring in Muiden, waar hij geboren en getogen is. Na twee jaar werd hij clubkampioen en twee jaar hierna ook lid van een schaakclub in Amsterdam om op landelijk niveau te spelen. In 1969 werd hij 15e in het Open Kampioenschap van Nederland en een jaar later met schaakclub Watergraafsmeer kampioen van Nederland.
OP NIVEAU HOUDEN
Omdat het schaken erg veel tijd kostte, is na het verkrijgen van een nieuwe baan toch de nadruk komen te liggen op een maatschappelijke carrière. Zijn schaken hield hij op niveau door in de landelijke competitie te spelen met Schaakgenootschap Amersfoort, ook toen hij in 1976 verhuisde naar deze regio en ging werken bij de gemeente Sliedrecht. In 1994 was het eerste team van schaakvereniging Sliedrecht gepromoveerd naar het landelijke niveau en werd Hans lid van deze vereniging. ,,Een mooie, warme club, met aandacht voor mensen. Het fijne is dat er een behoorlijke jeugdafdeling is. Er wordt enorm veel georganiseerd, zoals toernooien. Vroeger hadden we een zomerstop van twee maanden, maar nu niet meer. De leden willen gewoon het hele jaar door schaken en dit kan in het geschikte gebouw De Havik aan de Thorbeckelaan.”
COMBINATIES MAKEN
De sport spreekt Hans nog altijd enorm aan. ,,Schaken is hersenwerk. Het is mooi om te kijken hoe je combinaties kunt maken en kunt winnen op het schaakbord. Het doet me veel plezier om dit ook op hoge leeftijd nog te doen. Wil je goed blijven schaken, dan moet je het bijhouden, zoals het patronen herkennen in de opening, het midden- en eindspel. Over welke vaardigheden je moet beschikken voor schaken? Er komt veel denkwerk aan te pas. Maar dat kan je ook aanleren. Ik ben ervan overtuigd dat iedereen kan leren schaken. Maar je moet je er natuurlijk wel voor inzetten.”
WEKELIJKS SCHAKEN
Hans is blij dat hij al zo lang wekelijks schaakt bij de inmiddels 90-jarige Schaakvereniging Sliedrecht. ,,Er is aandacht voor iedereen. De club heeft een grote sociale functie in de gemeente, ook voor de jeugd. Elk jaar stromen er wat jeugdleden door naar de senioren en dat vind ik mooi om te zien. Mijn zoon Marcel is overigens al een aantal jaren voorzitter van de club en mijn kleinzoon Jorik is ook lid. Het zit blijkbaar een beetje in de familie!”