
Schaakclub De Giessen en Linge verliest in Houten
8 december 2025 om 08:16 DenksportGIESSENBURG Schaakclub De Giessen en Linge speelde in de afgelopen week tweemaal in de externe competitie; waarbij ze zowel een 5-1 nederlaag als een 5-3 winst moest incasseren. De schaakweek begon met een uitwedstrijd in en tegen schaakclub Houten. Het werd zoals verwacht in de beginfase een evenwichtige strijd, waarin geen snelle beslissingen vielen. Pas rond 23.00 uur kwamen de eerste uitslagen binnendruppelen.
Mattias Stok had weinig voordeel vanuit de opening, maar toen zwart dacht op de koningsvleugel een stevige pionnenverdediging neer te zetten, opende hij juist de diagonalen voor de witte loper van Mattias. Die switchte snel en kon een dodelijk schaakje op e6 geven. Aan mat was niet meer te ontkomen! Hierna volgde Henk Boot, die de opening anders speelde dan zijn tegenstander had voorbereid, die dan ook snel speelde. Henk dacht wat langer na maar vond de goede zetten. Er resulteerde een soliede remise waar beiden wel vrede mee hadden. Tony Else kreeg een solide stelling uit de opening. Zijn tegenstander maakte de fout om zijn loper buitenspel op g3 te zetten. Toen zijn tegenstander Tony een pion op a2 liet slaan kreeg Tony een beslissend voordeel met zijn vrije a-pion. Als invaller voor Hans Karelse speelde Ernst Delwel een solide partij. Zijn tegenstander speelde in een vlaag van schaakblindheid Pxf7 wat een stuk en vrijwel onmiddellijk de partij kostte.
Jaco Vonk speelde een hem bekende openingsvariant al kwam zwart daar beter uit. Jaco kon zijn torens activeren en hoewel zwart beter stond bood hij remise aan. Er was dan ook geen enkele reden het remiseaanbod van zwart bij zet 23 af te slaan. André van Wingerden werd geconfronteerd met een agressief spelende tegenstander. Het soort stellingen leidt vaak tot ruime denkpauzes en die nam André dan ook. Zo rond zet 15 vond de computer het allemaal behoorlijk in balans, maar toen André later een loper wilde betrekken, bleek dat een verkeerde keuze. Wit kreeg hierna snel beslissend voordeel en won.
Daarna viel een beslissing bij Gela Nikoladze. Na nogal wat ruilen had wit weliswaar het loperpaar, maar Gela een wat betere pionnenstructuur. Gela moest actief spelen en deed dat ook, waarmee de stelling in evenwicht bleef. Gela heeft het nog lang geprobeerd, maar moest uiteindelijk in remise berusten. Dat betekende natuurlijk wel dat we de “benodigde” 4,5 punten en de teamoverwinning binnen hadden! Als laatste was Louis Rutgers klaar. Lang leek hij de overhand te hebben, won een pion, maar raakte die later weer kwijt. Er ontstond een eindspel waarin nog veel zetten werden gespeeld, maar remise de uitkomst werd. Met een mooie 5-3 overwinning keerden ze huiswaarts, een mooie revanche voor de grote nederlaag van vorig jaar.
Op de reguliere speelavond op dinsdag speelde het tweede team tegen Kasteel Lekstroom 2 en dat werd geen succes. Alleen Elmar Bottema op bord 4 wist aan de malaise te ontsnappen en te winnen. Na een vrij kalme opening had Elmar ruimtevoordeel op de damevleugel, terwijl de aanvalspogingen van zwart op de koningsvleugel konden worden geneutraliseerd. Maar op zet 33 kon hij een zwarte pion op e4 slaan, kreeg groot voordeel en ronde dat prima af. Maar helaas verloren de andere teamleden, Christian Boudewijn, Michaël Houweling, Arjan Uittenbogaard, Arnold van Es en Anne van Heelsum allemaal. Al met al, helaas een gedecideerde 5-1 nederlaag.
In de interne competitie werden niet zoveel wedstrijden gespeeld. Edwin Morks offerde tegen Gela Nikoladeze wel erg opportunistisch een stuk, maar zag daar maar weinig voor terug. Gela creëerde veel dreigingen tegen de witte koning en wist de winst vrij eenvoudig binnen te halen. Eddy Korevaar bouwde zijn stelling tegen Louis Rutgers mooi op via een pionnenketen met als voorpost e5 en kreeg Louis aardig in de tang toen hij een paard naar d6 kon brengen. Maar naar eigen zeggen pakte Eddy het hierna te voorzichtig aan en zijn voordeel verdween. Na enkele zetten bleek het opeens over voor Louis en won Eddy dus.
Bert van Hees speelde een goede partij tegen Hans Karelse en stond na de opening ook wat beter. Maar dat had hem allemaal wel veel tijd gekost. Hans manoeuvreerde zijn dame naar d4 en toen Bert deze dame onnodig ruilde verdween zijn voordeel en sloeg Hans het remiseaanbod van Bert af. Tot in het toreneindspel bleef de partij in balans, maar mede vanwege de beperkte resterende tijd voor Bert tastte hij op zet 53 mis en dat leidde zijn ondergang in. Henk Boot nam het op tegen Jan Post. Die voelde zich al snel niet gemakkelijk in de stelling en dat kostte hem veel tijd. Op de 12e zet leidde hij met het ongelukkige Pd5 zijn ondergang in. Henk sloeg op d5 en won op c7 een pion en kwam hier met zijn torens vernietigend binnen.
André van Wingerden stelde zich actief op tegen Pieter Verdoorn en boekte al snel voldoende materiaalwinst na een vergissing van Pieter om de partij in zijn voordeel te beslissen. Gerard de Gans stond al snel plezierig tegen Madelon Dane, won een pion en bereikte groot voordeel in het eindspel. Maar bij het binnenhalen van de buit vergiste Gerard zich en Madelon won de pion terug. Er bleef een gelijke stand over en Madelon bereikte een remise als beloning, omdat (te) vroeg opgeven nu eenmaal nooit leidt tot een goed resultaat.
















