
Hardinxveld-Giessendam hoort bij dertig gemeenten in Nederland met minder dan een kwart vrouwen op kieslijst
8 maart 2026 om 11:16 Politiek Gemeenteraadsverkiezingen Hardinxveld 2026HARDINXVELD-GIESSENDAM De gemeente Hardinxveld-Giessendam is in Nederland een van de vier gemeenten die slechts één vrouw in de gemeenteraad heeft. Stichting Stem op een Vrouw deed onderzoek naar de kieslijsten voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Daaruit blijkt dat Hardinxveld-Giessendam bij de dertig gemeenten behoort die minder dan een kwart vrouwen op de kieslijsten heeft. In Hardinxveld-Giessendam doen 93 kandidaten mee aan de gemeenteraadsverkiezingen van 2026. Daarvan is 21,1 procent (19 kandidaten) vrouw. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2022 was het percentage vrouwen met 21,6 procent net iets hoger.
Mannen zijn in alle gemeenten in de meerderheid op de kieslijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen. Slechts een derde van de kandidaten is vrouw, meldt stichting Stem op een Vrouw. Dat is iets hoger dan bij de verkiezingen van vier jaar geleden, toen nog 27 procent van de kandidaten een vrouw was.
In dertig gemeenten is minder dan een kwart van de kandidaten een vrouw.In Alblasserdam (18,3 procent) en Neder-Betuwe (18,4 procent) is het aandeel vrouwen op de lijsten het laagst. In Westervoort en Schiermonnikoog is de verhouding tussen mannen en vrouwen bijna gelijk. Ook in Doesburg en Heemstede is het verschil klein. ,,Dat in geen enkele gemeente minstens evenveel vrouwen verkiesbaar zijn, stemt ons somber”, zegt Devika Partiman, directeur van stichting Stem op een Vrouw. ,,Zorgen voor gelijke representatie wordt weer aan de kiezer overgelaten.”
Op de kaart is te zien dat Hardinxveld-Giessendam bij de dertig laagst scorende gemeenten behoort met het minste aantal vrouwen op de kieslijsten

















