
Is de kwaliteit van ons drinkwater in gevaar?
22 april 2025 om 10:56 Zakelijk-nieuws-landelijkHet klimaat in Nederland verandert, dat kunnen we niet ontkennen. Strenge winters zijn een zeldzaamheid geworden. In maart of april scoren we vaak al de eerste mooie lentedag en de dagen dat het sneeuwt zijn uitzonderlijk. Schaatsen op natuurijs idem. Maar daar staat tegenover dat het wel vaak hard en soms lang achter elkaar regent. Die periodes worden dan weer afgewisseld met langdurige droogte. Die grilligheid heeft gevolgen voor ons drinkwater, want dat wordt uit rivieren gehaald. Als het waterpeil te laag komt te staan dan is dat gevaarlijk voor de scheepvaart en moet de inname worden beperkt.
Komt er nog wel water uit de kraan?
Sommige pessimisten vragen zich af of er een moment komt dat er geen drinkwater meer uit de kraan komt. Zo’n vaart zal het niet lopen. Nederland heeft bovendien een zeer hoge kwaliteit drinkwater. Het water staat onder voortdurende controle en dus kun je dit altijd veilig drinken of gebruiken om mee te koken. Maar de drinkwaterbedrijven laten wel waarschuwingen horen. We moeten zuiniger omgaan met water, anders ontstaan er op termijn wel problemen. Hergebruik van regenwater moet daarom worden gestimuleerd. In veel duurzame woningen is dan ook al een reservoir voor regenwater aanwezig. Dit water wordt gebruikt om het toilet door te spoelen, te douchen of de was te doen. Uit de kraan komt uiteraard gewoon drinkwater van het drinkwaterbedrijf.
Kalk in het drinkwater
Een probleem waar sommige mensen last van hebben is de hoeveelheid kalk in het drinkwater. In bepaalde delen van het land is het water harder dan in andere. Dit merk je doordat de kalk zich afzet op de verwarmingselementen van apparaten. De wasmachine, waterkoker en vaatwasser kunnen er last van hebben. Je kunt dit proces vertragen door een waterontharder van Omegawater te installeren. Dit apparaat filtert een groot deel van de kalk uit het drinkwater waardoor dit zich niet meer aan apparaten kan hechten. Een waterontharder kan op praktisch elke waterleiding worden aangesloten. Ze zijn er in verschillende formaten, afgestemd op de hoeveelheid water die het huishouden gebruikt.
Veilig drinkwater
Wat sommigen ook beweren, het is absoluut veilig om kraanwater te drinken. Je hoeft het niet te koken voor gebruik en je hoeft ook echt geen flessenwater te drinken. Dat sommige mensen dit lekkerder vinden, staat hier volledig los van. Als er een probleem is met het drinkwater dan wordt dat snel geconstateerd en krijgen mensen in een bepaalde regio het advies om tijdelijk geen kraanwater te drinken of het water voor gebruik minstens drie minuten te laten koken. Vaak gaat het dan om de e-coli bacterie, ook wel bekend als de ‘poepbacterie’ die in het drinkwater terecht is gekomen. Meestal worden de drinkwaterleidingen dan grondig doorgespoeld om ze weer schoon te krijgen, waarna het water weer probleemloos kan worden gebruikt voor consumptie. Dit komt in ons land maar zeer sporadisch voor.
![]()
















