Afbeelding
BDU media

Weer ‘Powerfull Ageing’ bij WMO aanvraag huishoudelijke hulp in Hardinxveld-Giessendam

30 september 2026 om 14:51 Politiek

HARDINXVELD-GIESSENDAM Een huishoudcoach, ergotherapie of ‘Powerfull Ageing’; Deze drie varianten kreeg de gemeenteraad voorgeschoteld als alternatieven voor huishoudelijke hulp vanuit de WMO. Door toenemende vergrijzing en personeelstekorten staat de houdbaarheid van de WMO en de huishoudelijke hulp onder druk. Binnen Drechtsteden GR Sociaal wordt dan ook gezocht naar manier om te bezuinigen op die huishoudelijke hulp door vooral de zelfredzaamheid te vergroten.

De WMO is bedoeld voor inwoners die niet zelfstandig mee kunnen doen aan de samenleving. Met het stimuleren van zelfredzaamheid ervaren bewoners meer positieve gezondheid en verbetert zo de kwaliteit van leven. Ook wordt zo voorkomen dat mensen zorg nodig hebben of kan zwaardere zorg uitgesteld worden. Wie straks een beroep doet op de WMO voor (huishoudelijke) hulp bij de gemeente krijgt eerst te maken met de WMO consulent. Zij gaat in gesprek en kan dan drie opties bespreken met de aanvragers. Zoals een huishoudcoach die meekijkt hoe het huishouden weer zelfstandig kan worden opgepakt. Een ergotherapeut onderzoekt de eigen kracht en mogelijkheden van de aanvrager. Bij Powerfull Ageing volgen aanvragers een beweegprogramma dat zich richt op het versterken van de fysieke kracht en het verbeteren van de mobiliteit. 

HOUDBAARHEID WMO

De methode Powerfull Ageing werd eerder aangeboden in de regio Drechtsteden, maar ouderen voelden zich verplicht mee te doen, omdat anders mogelijk geen huishoudelijke hulp werd toegekend. Hoewel deelname vrijwillig was, werd het programma door negatieve ervaringen ruim een jaar geleden abrupt stopgezet. Vanuit Hardinxveld-Giessendam werden negen mensen geacht mee te kunnen doen aan het programma. Raadslid Stefan de Boef vroeg na de presentatie in de raadzaal waarom gedacht wordt dat dit nu wel een succes kan worden. Daarbij worden de kaarten vooral ingezet op betere communicatie met zowel de gemeenteraad als de inwoners. ,,De harde boodschap is de houdbaarheid van de WMO”, zo liet de ambtelijke ondersteuning weten. De raadsleden mochten hun voorkeur uitspreken voor de drie opties; de huishoudcoach leek het meest populair. Bij ergotherapie werd als winstwaarschuwing afgegeven dat  de vraag naar ergotherapeuten het aanbod overstijgt. 

VOORKEURSVARIANT

Verder pleiten partijen voor behoud van de huishoudelijke hulp, ook om in de toekomst zorg op maat te blijven bieden. Colinda van Rees (CDA) benoemde de mogelijk weerstand tegen Powerfull Ageing, maar vroeg zich af of dit eventueel via sportverenigingen in de gemeente kan worden aangeboden. Van de drie varianten biedt op termijn Powerfull Ageing de hoogste financiële voordelen en levert ook de meeste gezondheidswinst, al is dat wetenschappelijk niet bewezen. De nieuwe methode bij het aanvragen van huishoudelijk hulp bij de WMO geldt straks alleen voor nieuwe clienten; voor Hardinxveld-Giessendam wordt geschat dat het om ca. vijftig mensen per jaar gaat. Op basis van de input van de gemeenteraden in de Drechtsteden wordt een voorkeursvariant nader uitgewerkt en vervolgens ter besluitvorming voorgelegd worden aan het Algemeen Bestuur van de GR Sociaal. 

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie